آموزش ساخت کنسول بازی دوز لمسی با برد آردوینو

نویسنده : نویسنده چهارشنبه 28 تیر 1396 02:13 ق.ظ  •   مفیدستان:

قبلاً در ساختنی طرز ساخت کنسول بازی آردوینو را یاد گرفته بودید. در این پست هم ساخت کنسول بازی دوز لمسی را یاد می‌گیرید که بازی محبوب کودکی همه ماست. این کنسول با برد آردوینو ساخته می‌شود و تک نفره است (باید با کامپیوتر بازی کنید). اگر به برنامه نویسی بازی و هوش مصنوعی علاقه دارید، این پروژه آردوینو برای شروع مناسب است.

ساخت کنسول بازی دوز لمسی با برد آردوینو نیاز به کمی‌تخصص در برنامه ریزی دارد (البته ما کدها را در اختیارتان قرار می‌دهیم) اما مهارت برنامه نویسی تان در زمینه هوش مصنوعی را افزایش می‌دهد. برای ساخت این کنسول فقط به یک صفحه لمسی و برد آردوینو Uno نیاز دارید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • برد آردوینو Uno
  • صفحه لمسی ۲٫۸ اینچی

قبل از اینکه آموزش ساخت کنسول بازی دوز لمسی را بخوانید، ویدیوی زیر را ببینید. این ویدیو به شما کمک می‌کند کدها را بهتر درک کنید و صفحه لمسی را کالیبره کنید.

گام دوم: نمایشگر لمسی برای آردوینو

این نمایشگر ۳۲۰ در ۲۴۰ پیکسل است و به شکل شیلد ساخته شده است. به همین خاطر اتصال آن به آردوینو بسیار ساده است. همانطور که در تصاویر می‌بینید این نمایشگر تقریباً تمام پین‌های دیجیتال و آنالوگ آردوینو را اشغال می‌کند. با استفاده از این شیلد فقط ۲ پین دیجیتال و یک پین آنالوگ برای پروژه باقی می‌ماند. این شیلد با برد آردوینو Mega هم بخوبی کار می‌کند و اگر نیاز به پین‌های بیشتری داشته باشید، می‌توانید از این برد بجای برد آردوینو Uno استفاده کنید. شیلد نمایشگر لمسی جای کارت SD هم دارد که کارایی آن را بیشتر می‌کند.

گام سوم: کنسول بازی دوز را بسازید

نمایشگر و آردوینو را بهم وصل کنید
نمایشگر و آردوینو را بهم وصل کنید

بعد از وصل کردن نمایشگر به برد آردوینو، فقط باید کدها را آپلود کنید. به همین سادگی کنسول بازی آماده می‌شود.

ابتدا دکمه Start Game را بزنید تا بازی شروع بشود. حرکت اول همیشه برای آردوینو است. سپس شما می‌توانید با لمس صفحه حرکت خودتان را بازی کنید. بعد نوبت به آردوینو می‌رسد و بازی همین طور ادامه پیدا می‌کند. بازیکنی که بتواند سه علامت خودش را در ردیف عمودی، افقی یا مورب قرار بدهد برنده می‌شود. بعد از اتمام بازی، صفحه Game Over نمایش داده می‌شود و می‌توانید با فشار دادن play again دست جدید را شروع کنید.

آردوینو در بازی دوز خیلی قوی است و حتی اگر بازیکن خوبی باشید، بیشتر مواقع نتیجه مساوی می‌شود. برای اینکه کاربر شانس بردن مقابل آردوینو را داشته باشد، می‌توانید چند اشتباه به الگوریتم اضافه کنید. از طرف دیگر، با اضافه کردن دو خط جدید به کدها می‌توانید شکست آردوینو از کاربر را غیرممکن کنید. آیا این یعنی آردوینو از شما باهوش تر است؟

گام چهارم: الگوریتم بازی دوز

برای پاسخ دادن به وسال گام قبلی، باید نگاهی به الگوریتم بازی دوز بیاندازیم.

همیشه آردوینو بازی را شروع می‌کند. همین تصمیم اول بردن بازی ساده تر می‌کند. انتخاب اول آردوینو همیشه یکی از گوشه‌هاست و تصمیم دوم باز هم یکی از گوشه‌های خالی است (صرف نظر از حرکت کاربر). از اینجا به بعد، آردوینو ابتدا حرکت کاربر را چک می‌کند و اگر امکان برنده شدن داشته باشد، مسیرش را می‌بندد. اگر امکان برنده شدن کاربر وجود نداشته باشد، دوباره یکی از گوشه‌ها را بازی می‌کند و اگر همه گوشه‌ها پر شده باشند، یکی از خانه‌ها را به صورت رندوم پر می‌کند. الگوریتم بازی دوز همین قدر ساده است و آردوینو می‌تواند با این الگوریتم شما را ببرد یا در بدترین حالت با شما مساوی کند.

پیاده سازی این الگوریتم روی آردوینو کار بسیار ساده ای است. اگر درخت بازی را طراحی کنید، می‌توانید استراتژی‌های برد را پیدا کنید و آنها را در کدها بکار ببرید. دلیل اینکه می‌توانید درخت بازی را بکشید و کدها را برای برد راحت تر تغییر بدهید، ساده بودن بازی دوز است. اگر بخواهید الگوریتم بازی مثل شطرنج را بنویسید، کشیدن درخت بازی صدها سال طول می‌کشد! برای بازی‌هایی مثل شطرنج باید از یک روش دیگر (الگوریتم هوش مصنوعی) و قدرت پردازش بیشتر استفاده کنید.

گام پنجم: کدهای آردوینو

کدها را آپلود کنید
کدها را آپلود کنید

برای آپلود کدهای کنسول بازی دوز لمسی به سه کتابخانه زیر نیاز دارید:

کدهای بازی دوز هم از لینک زیر قابل دریافت است (رمز فایل saakhtani.ir است). همانطور که می‌بینید حتی بازی ساده ای مثل دوز هم به بیش از ۶۰۰ خط کد نیاز دارد. به همین خاطر نمی‌توانیم در این آموزش کوتاه کدها را تفسیر کنیم اما اجرای الگوریتم برای حرکت آردوینو را توضیح می‌دهیم:

آردوینو در دو حرکت اول، دو گوشه تصادفی را انتخاب می‌کند:

سپس، در هر دور آردوینو چک می‌کند که امکان بردن کاربر در حرکت بعدی وجود دارد یا نه:

اگر امکان برد وجود داشته باشد، مسیر را مسدود می‌کند. البته همیشه این اتفاق نمی‌افتد تا بازیکن هم شانس بردن داشته باشد. با دقت در کدها می‌توانید حرکت‌هایی که مسدود نیستند را پیدا کنید. بعد از مسدود کردن مسیر برد، آردوینو یکی از گوشه‌های باقیمانده یا یکی از خانه‌ها را به صورت تصادفی پر می‌کند. با دقت در کدها می‌توانید استراتژی‌های برد را پیدا کنید.

اگر شیلد نمایشگر لمسی با کدهای اصلی کار نکرد، قابلیت initDisplay را با کدهای زیر جایگزین کنید:

کنسول بازی دوز لمسی آماده است

کنسول بازی دوز لمسی آماده است
کنسول بازی دوز لمسی آماده است

فقط با یک برد آردوینو Uno می‌توانید برای بازی ساده ای مثل دوز یک الگوریتم شکست ناپذیر بسازید. البته شما می‌توانید کدهای کنسول بازی دوز لمسی را تغییر بدهید با اضافه کردن مسیرهای غیرمسدود، امکان برد کاربر را افزایش بدهید.

حالا فقط باید یک قاب یا جعبه برای کنسول بازی بسازید و سعی کنید آردوینو را شکست بدهید.

منبع

خلاصه مطلب

آموزش ساخت کنسول بازی دوز لمسی با برد آردوینو

عنوان مطلب

آموزش ساخت کنسول بازی دوز لمسی با برد آردوینو

توضیح کوتاه

این بازی الگوریتم بسیار ساده ای دارد و هر کسی می‌تواند آن را بسازد.

نویسنده

عاطفه اسدزاده

بیشتر بخوانید:لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

ساختنی آموزش ساخت ، بررسی محصولات و فروشگاه …قبلاً در ساختنی طرز ساخت کنسول بازی آردوینو را یاد گرفته بودید در این پست هم ساخت آموزش ساخت کنسول بازی دوز لمسی با برد آردوینو ساختنی … الکترونیکی دوز لمسی با برد آردوینو ساخت کنسول بازی دوز لمسی با آموزش ساخت کنسول بازی کنسول بازی دوز لمسی بایگانی ساختنی کنسولبازیدوزلمسی آموزش ساخت کنسول بازی دوز لمسی با برد آموزش ساخت کنسول بازی ساخت کنسول بازی آردوینو کدهای آردوینو مفیدستان کدهایآردوینو کدهای آردوینو آموزش ساخت کنسول بازی دوز لمسی با برد آموزش ساخت هدیه ولنتاین با نمد با آردوینو کنسول بازی دوز لمسی بسازید باآردوینوکنسول با آردوینو کنسول بازی دوز لمسی بسازید آموزش ساختساخت کنسول بازی آموزش ساخت بازی با برد آموزش طراحی و ساخت دسته بازی بلوتوثی مخصوص موبایل و تبلت … برد آردیونو آموزش طراحی و ساخت دسته بازی لذت بازی با کنسول‌های بازی پکیج آموزشی برد آردوینو پروژه شارژر موبایل آی دیجیتال آی دیجیتال پلاس پروژهشارژر قیمت گوشی موبایل لوازم جانبی کنسول بازی تبلت نوکیا سامسونگ اپل خرید فروشگاه ساختنی ساختنی با آردوینو کنسول بازی دوز کنسول بازی دوز لمسی آموزش ساخت انواع پمپ با وسایل

مطلب آموزش ساخت کنسول بازی دوز لمسی با برد آردوینو در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :آموزش ساخت کنسول بازی دوز لمسی با برد آردوینو
http://mofidestan.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa-%da%a9%d9%86%d8%b3%d9%88%d9%84-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%af%d9%88%d8%b2-%d9%84%d9%85%d8%b3%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d8%a8%d8%b1%d8%af-%d8%a2%d8%b1/

آخرین ویرایش: - -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic